Dzień Bezpiecznego Internetu


    W miesiącu marcu podjęto szereg inicjatyw promujących akcję Dzień Bezpiecznego Internetu. Szkolnym organizatorem akcji została pedagog szkolny Małgorzata Ropalska a współorganizatorem nauczyciel informatyki Robert Górny. W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice i nauczyciele.
    Poniżej prezentujemy inicjatywy podjęte przez uczniów poszczególnych oddziałów.
    Oddział przedszkolny: Wspólnie z dziećmi obejrzeliśmy krótkie filmy w sali komputerowej w szkole. Dzieci poznały salę komputerową, sprzęt, poznały zasady: bezpieczeństwa, higieny, zabaw i pracy przy komputerze. Przeprowadzono rozmowę dotycząca Internetu, jego zalet i wad.
Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie: Co to jest Internet? Wspólnie wykonały prace, dobierając spośród różnych materiałów takie, które najbardziej odpowiadały ich wiedzy. Powstała praca na białym tle wypełniona oczami, uszami, rękoma itp. Dzieciom pomagały panie Marta Walczak i Małgorzata Ropalska.
    W klasach 1-3 odbyły się warsztaty przeprowadzone przez pedagoga szkolnego (zajęcia stacjonarne).
    Klasa1. Zasady bezpieczeństwa w sieci. Bezpieczne strony internetowe. Plusy korzystania z Internetu. Wykonanie plakatu - wykorzystanie kolorowanek z pakietu Owce w sieci (2h)
    Klasa 2. Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Zagrożenia w sieci - wspólny plakat. Zabawy z wykorzystaniem stron internetowych. (2h)
    Klasa 3. Łamigłówki dt. bezpiecznego Internetu, Komiks - opowiedz tę historię "Uważaj w sieci"
    Dzieci przed monitorem komputera, telefonu - wpływ gier na zdrowie. Ciekawe dlaczego należy uważać w sieci? Plakat zwieńczający prace 3 grup + nagranie (3h)
    Zajęcia on-line w klasie IV - Jacek Mielcarzewicz, w klasach V - VIII - Robert Górny
    KLASA 4 - Każdy uczeń przygotował plakat w edytorze grafiki "Internetowe plusy i minusy".
    KLASA 5 - Każdy uczeń przygotował prezentacje pt. Netykieta.
    KLASA 6 - Każdy uczeń przygotował audycję radiową nt. Zagrożenia w sieci.
    KLASA 7- Każdy uczeń przygotował "Katalog stron internetowych, które są bezpieczne, interesujące i warte polecenia"
    KLASA 8 - Każdy uczeń przygotował artykuł poświęcony akcji DBI
    Uczniowie przydzielone zadania wykonali samodzielnie. Na zajęciach informatyki w klasach 4-8 przeprowadzono lekcje: Bezpieczeństwo w sieci.
    Rodzice w przedszkolu i szkole otrzymali informacje dt. bezpieczeństwa w sieci, zasady, adresy, nr telefonów. Przygotowano gazetkę szkolną na temat DBI. Organizator brał udział w konferencji DBI. Zgłoszono inicjatywę DBI oraz przygotowano sprawozdanie z działań podczas DBI.
Poniżej znajduje się prezentacja o akcji w programie PowerPoint oraz audycja Ingi Cieślewicz - uczennicy klasy VI.

      Prezentacja DBI.

      Audycja radiowa.

Autor: Małgorzata Ropalska
Dodano 31.03.2021r.
Dodał: Robert Górny


Strona główna